In Vitro dla Gdyni

Działacze Nowoczesnej z Gdyni wraz z innymi partiami i organizacjami społecznymi złożyli dziś w Urzędzie Miasta Gdynia wspólny apel o wdrożenie przez samorząd miasta programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą In Vitro.

Czekamy na oficjalną odpowiedź.

Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele .Nowoczesnej uzasadnili konieczność wprowadzenia wspomnianego programu przez samorząd w sytuacji nieuzasadnionego wycofania się z finansowania procedury in vitro przez administrację centralną.

Treść apelu:

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni Miasta Gdyni,
Zwracamy się do Państwa z prośbą o opracowanie i wdrożenie samorządowego programu zdrowotnego leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In Vitro, którego celem będzie:

  • ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Gdyni;
  • obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów;
  • poprawa trendów demograficznych;
  • zapewnienie najwyższych standardów leczenia niepłodności wśród mieszkańców Gdyni.

Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności, szczegółowo rozpoznaje problem niepłodności, a także wyraźnie wskazuje na prawo do jej skutecznego i bezpiecznego leczenia. Niestety, po zamknięciu Narodowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w czerwcu 2016 roku wszystkie te pary, których dotknęła choroba niepłodności, będą zmuszone do korzystania wyłącznie z leczenia komercyjnego, a przez to finansowo niedostępnego dla wielu z nich. Wdrożenie przez samorząd gdyński programu dofinansowania, zwiększy dostępność do leczenia niepłodności zaawansowanej i da realną szansę posiadania potomstwa mieszkańcom naszego miasta.
Szacuje się, że niepłodność dotyka 20% polskich par. Około 2% z nich wymaga leczenia metodą in vitro. Dla populacji Gdyni daje to 161 par rocznie, dla których jedyną szansą na biologiczne rodzicielstwo jest metoda in vitro.
Mając na uwadze aktualną sytuację bezpłodnych par, jesteśmy przekonani o ogromnej potrzebie wprowadzenia tego typu Programu w naszym mieście. Wierzymy również, że wymierne korzyści wynikające z wprowadzenia Programu, odczują nie tylko pacjenci, ale również cała lokalna społeczność.
Pragniemy poinformować, że dysponujemy gotowymi założeniami Programu, dostosowanymi do potrzeb i możliwości samorządu i jesteśmy gotowi do współuczestniczenia w tworzeniu Programu dla Gdyni. W przypadku braku reakcji z Państwa strony, postaramy się zgłosić gotowy Program, jako projekt obywatelski.

Zobacz także:

In Vitro dla Gdyni

In Vitro dla Gdyni

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?